Skórzana kanapa – jak o nią dbać?

skórzana kanapa

Skórzane komplety wypoczynkowe prezentują się bardzo luksusowo i elegancko. Nieważne, czy zostaną wykonane z ciemnej czy jasnej skóry – jeśli się o nie odpowiednio dba, to zawsze będą zachwycać swym wspaniałym wyglądem. Oczywiście największe znaczenie ma sposób ich czyszczenia i używane do tego środki. O tym, jak powinna być pielęgnowana skórzana kanapa dowiesz się z dalszej części tekstu.

Skórzana kanapa – wskazówki dotyczące pielęgnacji

Utrzymanie skórzanych mebli w dobrym stanie wymaga nie lada zachodu, zwłaszcza jeżeli chcesz, by przetrwały lata. Trzeba systematycznie je natłuszczać, co zapobiegnie ich pękaniu i sprawi, że zyskają wspaniały blask. Jak powinno się postępować? Oto kilka wskazówek:

  • Skórzaną sofę traktuj bardzo delikatnie. Kurz usuwaj z niej przy pomocy odkurzacza lub miękkiej i lekko wilgotnej ściereczki. Pamiętaj, by nie dociskać jej zbyt mocno do materiału, bo możesz uszkodzić delikatną skórzaną powierzchnię (przetarcia czy zarysowania nie są efektowne, a ich usunięcie może okazać się kosztowne lub niemożliwe, więc lepiej zachowaj ostrożność).
  • Raz na 2-4 miesiące przemyj kanapę ciepłą wodą z dodatkiem płatków mydlanych (wybierz bezzapachowe mydło o naturalnym składzie). Gdy skończysz, przetrzyj mebel zwilżoną ściereczką, by usunąć resztki „środka czyszczącego”. Na koniec wytrzyj obicie do sucha.
  • Skóra ma to do siebie, że lubi wysychać, więc trzeba ją przed tym zabezpieczyć. Jak to zrobić? Natłuścić ją oliwką dziecięcą lub kremem stearynowym. Skórzana kanapa powinna być poddawana takiemu zabiegowi raz na 2-4 miesiące, w zależności od tego, czy w twoim domu/mieszkaniu powietrze jest wilgotne, czy raczej suche (w sezonie grzewczym wilgotność powietrza znacznie spada, więc warto postarać się o nawilżacze lub położyć na ciepłym kaloryferze mokry ręcznik).
  • Meble ze skóry źle znoszą wysokie temperatury, więc nie należy ich umieszczać w pobliżu kaloryferów lub innych źródeł ciepła. Szkodzi im także promieniowanie słoneczne, więc jeśli chcesz, aby twoja skórzana kanapa wyglądała pięknie przez wiele lat, to lepiej przesuń ją w zacienione miejsce pokoju.
  • Każdy rozlany płyn należy natychmiast wytrzeć papierowym ręcznikiem, by nie dopuścić do jego wsiąknięcia w głąb materiału.
  • Do czyszczenia skórzanych obić należy używać wyłącznie przeznaczonych do tego środków. Zastosowanie takich, w których składzie pojawiają się m.in.: nafta, rozpuszczalnik, alkohol, czy terpentyna, grozi ich trwałym uszkodzeniem.
  • Pod żadnym pozorem nie próbuj usuwać zabrudzeń ze skórzanej tapicerki acetonem, bo wyrządzisz więcej szkód niż dobrego.
  • Pozwól, aby wilgotne czy mokre miejsca wyschły samoczynnie. Nie podgrzewaj ich suszarką, bo możesz zniszczyć obicie!