Podłoga do salonu – jaką wybrać

Podłoga do salonu

Podłoga do salonu ? Wady i zalety każdego z rozwiązań.

Podłoga do salonu i jej wybór to bardzo ciężkie zadani. Ponieważ trzeba mieć na uwadze, że salon to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie mieszkania, w związku z tym musi wyglądać elegancko, gustownie i zachwycać spójnym połączeniem wszystkich elementów. Nie mniej ważna od mebli czy kolorów ścian jest podłoga. Można ją wykonać z kilku rodzajów materiałów. O tych najpopularniejszych piszemy poniżej, jednocześnie zwracając uwagę na ich mocne i słabe strony.

  1. Panele podłogowe

Najpopularniejsze i ogólno dostępne. Ich kolorystyka jest tak bogata, że z pewnością każdy znajdzie takie, które wpiszą się w jego gusta i będą pasować do aranżacji wnętrza. Ich ceny też są mocno zróżnicowane i zaczynają się już od 15-20 zł za m2. Te o ścieralności C3 i C4 są naprawdę wytrzymałe i objęte gwarancją trwającą minimum 10-15 lat. Pasują zarówno do tradycyjnego, jak i nowoczesnego wnętrza. Są tanie, łatwo ułożyć z nich podłogę i nie chłoną wilgoci. Utrzymanie ich w czystości nie wymaga wielu zabiegów, jednak należy się z nimi obchodzić delikatnie, bo łatwo je zarysować. Z tego też względu powinno się je wycierać miękkimi szmatkami lub mopami wykonanymi z mikrofibry. W czyszczenia najlepiej używać specjalnie przeznaczonych do tego środków. Wystrzegać się trzeba również przesuwania po nich mebli na metalowych nóżkach. Lepiej podkleić je filcem, który zapobiegnie rysowaniu powierzchni. Niestety sporym minusem paneli jest to, że nie można poddać ich renowacji, niemniej jednak zniszczony element można wymienić, ale może wymagać to przesunięcia mebli i zdemontowania całej lub kawałka podłogi, co wiąże się z dość dużą ilością prac.

  1. Drewniana Podłoga do salonu.

Jest uniwersalny, klasyczny i ponadczasowy. Pomimo upływu lat zawsze wygląda pięknie, jednak jego wykonanie wiąże się ze sporymi kosztami. Ceny drewna są bardzo wysokie, zwłaszcza egzotycznych gatunków, które cechują się naprawdę dużą odpornością na wilgoć, pięknym usłojeniem i nietypowym ubarwieniem. Warto jednak wydać raz więcej pieniędzy, by móc cieszyć się trwałą podłogą, którą w razie potrzeby będzie można odnowić. Wystarczy tylko zeszlifować wierzchnią warstwę lakieru zabezpieczającego i pokryć nią podłogę na nowo, a odzyska ona swój dawny blask. Jeżeli chodzi o montaż drewnianych klepek to nie jest on skomplikowany, ale jeśli zależy nam na trwałości podłogi, to powinien się tym zająć specjalista. Z pewnością położy ją równo i zadba o to, by cała kompozycja ze sobą współgrała. Oczywiście ułożenie drewnianej podłogi wiąże się z dodatkowymi kosztami. Cena za m2 waha się między 20-50 zł, więc to wydatek rzędu kilku tysięcy, ale naprawdę warto. Drewniana podłoga jest trwała, wytrzymała, po zaimpregnowaniu nie chłonie wody, jednak mogą się na niej pojawić zarysowania np. od przesuwania mebli, więc trzeba o nią odpowiednio dbać. Najlepiej myć ją przeznaczonymi do tego detergentami, używając miękkich ściereczek. Raz na jakiś czas można wykonać też pastowanie.

  1. Płytki ceramiczne lub kamienne

Coraz popularniejszym trendem staje się podłoga do salonu (czytaj więcej) wykonana z płytek ceramicznych, kamiennych lub gresowych. To rozwiązanie, które sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach, utrzymanych w minimalistycznej stylistyce. Są one dostępne w różnych rozmiarach i najrozmaitszych odcieniach, począwszy od bardzo jasnych i stonowanych, po ciemne i wysoce intensywne. Jeżeli chodzi o podłogę, to najlepiej prezentują się te wyłożone dużymi, kwadratowymi płytkami – wtedy efekt jest stylowy, elegancki i bardzo luksusowy. Dzięki temu, że mają gładką powierzchnię i nie wsiąka w nie brud z ich czyszczeniem nie ma najdrobniejszego problemu. Podłogę wystarczy raz czy dwa razy w tygodniu przemyć ciepłą wodą z dodatkiem detergentu, używając do tego miękkiej szmatki. Są trwałe, twarde i wytrzymałe, jednak mogą ulegać zarysowaniom, a gdy spadnie na nie ostry i ciężki przedmiot, to mogą pojawić się na nich odpryski. Do takich sytuacji dochodzi zdecydowanie rzadziej niż w przypadku drewna czy paneli, co zdecydowanie działa na ich korzyść. Niestety płytki kamienne i gresowe są dość drogie, więc dobrą alternatywą dla nich są ceramiczne. Do ich położenia należy wynająć specjalistę, co generuje dodatkowe koszty, ale opłaca się raz zapłacić więcej, by móc cieszyć się piękną i trwałą podłogą przez kolejne dziesięciolecia. Co więcej, kamienne podłogi można poddawać renowacji. Nie można tego jedynie wykonać przy płytkach ceramicznych – wtedy w razie uszkodzenia jednej z nich konieczna jest jej wymiana na nową. Nie jest to trudne, ale wymaga małej wprawy, by przez przypadek nie uszkodzić reszty podłogi.