Rodzaje domowego ogrzewania

najlepsze kominki z płaszczem wodnym

Dom można ogrzewać na kilka sposobów, a to na który z nich się zdecydujemy zależy tylko od naszych preferencji i możliwości finansowych, bo nie ukrywajmy, część z nich jest naprawdę droga do wykonania, ale w zamian za to gwarantuje oszczędności w późniejszych latach. Poniżej prezentujemy wszystkie dostępne metody.

 

  1. Ogrzewanie kotłem na paliwo stałe, którym może być węgiel kamienny, drewno, biomasa, smoła lub ekogroszek/miał. Oczywiście wybór rodzaju opału warunkuje to, jaki piec trzeba będzie kupić. Kosz wykonania instalacji utrzymuje się na średnim poziomie, jeżeli zaś chodzi o ogrzanie domu/mieszkania to może ono stanowić całkiem spory wydatek, jeśli nie zostanie on odpowiednio uszczelniony. Nie zmienia to jednak faktu, że jak na razie, jest to wciąż najpopularniejsza i dość tania forma instalacji grzewczej wykonywanej w budynkach.
  2. Ogrzewanie podłogowe – dość drogie w wykonaniu i wymagające stworzenia aranżacji wnętrza jeszcze przed położeniem instalacji. Wynika to z faktu, iż nie może się ono znajdować pod żadnymi sprzętami/meblami, które są ustawione bezpośrednio na podłodze (wymagane jest stosowanie nóżek o wysokości 5 cm). Jest bardzo estetyczne i eliminuje możliwość poparzeń, co niestety zdarza się dość często przy wiszących na ścianach kaloryferach. Znaczącym minusem natomiast jest to, że modernizacja lub naprawa instalacji wymaga rozbiórki podłoża.
  3. Ogrzewanie elektryczne – urządzenia pozwalające uzyskiwać ciepło są tanie, niemniej jednak ten sposób grzania budynku nie jest ekonomiczny. Rachunki za prąd mogą być naprawdę wysokie, więc trzeba ten fakt wziąć pod uwagę już na etapie planowania instalacji. Co warto podkreślić, ogrzewanie elektryczne świetnie spisuje się w zestawieniu z ogrzewaniem kominkowym, ogrzewaniem domu kotłem bądź pompą ciepła. Stosuje się je również, gdy nie ma możliwości doprowadzenia do lokalu ogrzewania miejskiego lub gazowego. Jest dość bezpieczne, bo nie wytwarza spalin ani nie stwarza ryzyka wybuchu.
  4. Ogrzewanie gazowe – zyskuje coraz większą popularność ze względu na wygodę, bezobsługowość i „czystość” (nie trzeba sprowadzać opału i podtrzymywać za jego pomocą ognia, nie pojawiają się popiół ani sadza). Instalacja zasilana jest gazem ziemnym lub płynnym. Jej wykonanie jest drogie i sięga rzędu kilku tysięcy, ale bardzo opłacalne, gdy posiadamy szczelny dom. Przy zastosowaniu najnowszych rozwiązań technologicznych, rachunki za ogrzewanie mogą wynosić nawet 200-300 złotych miesięcznie, co w skali roku jest bardzo dobrym wynikiem. Poza tym spaliny trafiające do powietrza są dość czyste, więc przy okazji nie przyczyniamy się do zanieczyszczenia środowiska.
  5. Ogrzewanie kominkowe – bardzo dobry i tani sposób ogrzewania budynku, wyjąwszy wykonanie instalacji i zakup kominka, które są dość kosztowną inwestycją. Jego ogromnym atutem jest świetny wygląd i możliwość ogrzewania przy jego pomocy wody (kominki z płaszczem wodnym).
  6. Ogrzewanie pompą ciepła – ten sposób ogrzewania nie jest zbyt popularny i nie ma się czemu dziwić, bo mimo że wydajny, to niestety drogi do wykonania, a ich rachunki za eksploatację utrzymują się na dość wysokim poziomie. Do doprowadzenia ciepła do pomieszczeń potrzebna jest energia elektryczna, w związku z czym pompę trzeba zintegrować z instalacją znajdującą się w domu, a to przekłada się na wyższe rachunki za prąd.
  7. Kolektory słoneczne – to ekologiczny sposób pozyskiwania ciepła, który w Polsce wykorzystywany jest jako system wspomagający tradycyjne ogrzewanie i dogrzewający wodę. Jego wydajność uzależniona jest od stopnia nasłonecznienia miejsca, w którym zostaną zainstalowane oraz ilości słonecznych dni w ciągu roku.