Zabudowy kominkowe krok po kroku

zabudowy kominkowe

Instalacja kominka w domu to nie wszystko. Aby się pięknie prezentował, musi jeszcze zostać ozdobiony obudową. W sprzedaży znajdziesz mnóstwo materiałów, z których samodzielnie wykonasz zabudowy kominkowe. O tym, jak należy postępować w trakcie prac i dlaczego warto zlecić wykonanie zabudowy profesjonaliście, dowiesz się z dalszej części artykułu.

 

Zabudowy kominkowe – jak je wykonać?

Zabudowy kominkowe można wykonać samodzielnie. Wystarczy kupić odpowiednie produkty, przygotować projekt i dać się ponieść własnej wyobraźni. Oczywiście ważne jest, by miały one odpowiednie parametry techniczne i charakteryzowały się dobrą odpornością na działanie wysokich temperatur. Od czego zacząć? Najlepiej od montażu solidnego stelaża. Profile należy przytwierdzić do konsoli kominka w taki sposób, by poza nią wystawały oraz przymocować do ścian. Warto umieścić je w dość dużej odległości od rury odprowadzającej spaliny, ponieważ przestrzeń między stelażem a wkładem kominkowym zostanie wypełniona izolacją, która pod żadnym pozorem nie powinna się z nią stykać. Trzeba również zwrócić uwagę na to, by zachować odpowiedni kąt nachylenia profilu.

Dalej należy zająć się zabezpieczeniem ścian i sufitu materiałem termoizolacyjnym. W tym celu należy użyć wełny mineralnej pokrytej z jednej strony warstwą folii aluminiowej. Do jej montażu można użyć kleju lub kołków szybkiego montażu. Trzeba ją umieścić między profilami a miejsca połączeń zakleić taśmą izolacyjną. Gdy stelaż będzie gotowy, można przejść do montażu płyt kartonowo-gipsowych.

Płyty trzeba przyciąć do odpowiedniego rozmiaru. W dwóch z nich, tych znajdujących się po bokach, należy umieścić kratki wentylacyjne. Następny etap to przykręcenie płyt do profili z zachowaniem kilkudziesięciocentymetrowych odstępów. Kolejny etap to zabezpieczenie boków obudowy warstwą wełny oraz przykręcenie frontowej płyty z przyklejoną do niej izolacją termiczną. Ostatni krok to pokrycie płyt warstwą gipsu szpachlowego w celu wygładzenia i wyrównania ich powierzchni. Oczywiście naroża zabudowy powinno się zabezpieczyć aluminiowymi narożnikami. Potem pozostaje już tylko jej przyozdobienie np. kamieniem dekoracyjnym lub farbą. Jak widać zabudowy kominkowe nie są trudne w wykonaniu, niemniej jeśli nie masz w tej kwestii żadnego doświadczenia, to radzimy ci zlecić powyższe prace specjaliście. Dlaczego? Bo takie rozwiązanie ma kilka zalet.

 

Zabudowy kominkowe – dlaczego warto zlecić ich wykonanie specjaliście?

Wykonanie zabudowy kominkowej powinno się zlecić specjaliście z kilku względów. Oto one:

  • Fachowiec dysponuje wiedzą, której ty możesz nie mieć. Wie, jakich materiałów użyć, jak zabezpieczyć obudowę i kominek oraz o jakie parametry techniczne zadbać.
  • Specjalista doradzi ci w kwestii doboru materiałów i opracowania projektu.
  • Zlecając pracę fachowcowi zaoszczędzisz czas i pieniądze, które musiałbyś wydać na ewentualne poprawki.
  • Fachowiec wykona wszystkie prace o wiele sprawniej (dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w której miałbyś wykonywać obudowę po raz pierwszy).
  • Specjalista przyniesie ze sobą wszystkie potrzebne narzędzia, więc nie będziesz musiał ich kupować.