Sprawna wentylacja

wentylacja

Użytkowanie kominka a sprawna wentylacja

Wentylacja w domu to sprawa niezwykle ważna. Dopływ świeżego powietrza pozwala nie tylko usunąć zanieczyszczenia, unoszące się w pomieszczeniach w sezonie grzewczym, ale również zapobiega powstawaniu wilgoci.

Wentylacja w kotłowni to obowiązek

Oczywiście wentylowane pomieszczenia to nie tylko kotłownie, kuchnie i łazienki, ale także „zwykłe” pokoje, niemniej jednak w kotłowniach instalacja wentylacyjna to obowiązek. Bez wentylacji nie uzyskamy odbioru kominiarskiego i nie będziemy mogli cieszyć się atmosferą, jaką tworzy rozpalony kominek. Kominki bardzo często montowane są w salonach i tam również musi znajdować się wentylacja.

Nieprawidłowo działająca wentylacja

Wbrew pozorom system doprowadzenia świeżego powietrza nie działa wcale tak łatwo. Źle wykonana instalacja wentylacyjna może stać się przyczyną poważnych problemów, łącznie z zaczadzeniem i zagrzybieniem pomieszczenia. Instalacja może wciągać do niego dym z kominka. Dlaczego tak się dzieje? Zwykle do takiej sytuacji dochodzi wtedy, gdy pomieszczenie kuchenne jest bezpośrednio połączone z kominkowym, a wyciąg jest tak silny, że wysysa dym z kominka. Kolejną przyczyną może być zbyt wysoki kanał wentylacyjny – wyższy od kanału dymowego. Zbyt blisko znajdujące się ujście kanału wentylacyjnego również bywa przyczyną dostawanie się dymu do pomieszczenia, szczególnie, gdy ujście to znajduje się w okolicach kanału dymowego.

Inne przykłady źle wykonanej instalacji wentylacyjnej

Wspomniano wyżej, że ujście kanału wentylacyjnego powinno znajdować się w odpowiednim miejscu, ale równie ważne jest, by jego wlot był na odpowiedniej wysokości. Jeśli jest zbyt nisko, narażony jest na różnorakie zawirowania powietrza a nawet na zasypanie śniegiem. Błędem jest również stosowanie zbyt wąskich rur i wielu zakrętów (kolanek), szczególnie, gdy kanał wentylacyjny jest bardzo długi.