Kominki we wnętrzach

kominki

Kominki we wnętrzach. Jak dobrać kominek do stylu pomieszczenia?

Kominki czy to nie coś pięknego, gdy na zewnątrz szaleje śnieżyca, nawet przez zamknięte okna słychać głośne zawodzenie wiatru, a my z gorącą herbatą w dłoni i kocem naciągniętym na ramiona rozsiadamy się przy kominku, w którym wesoło trzaska ogień. Czyż nie jest to pierwszy widok, jaki rozciąga się w naszej wyobraźni, kiedy pada hasło „kominki”?

Nie ulega wątpliwości, że kominek w domu wpływa na atmosferę wnętrza. Zazwyczaj kominki kojarzą się z domowym ciepłem i nastrojowym klimatem. Przy urządzaniu domu zastanawiamy się, czy obecność wymarzonego kominka będzie pasowała do stylu aranżacji pomieszczeń. Bardzo często wydaje się nam, że kominek harmonizuje się tylko z określonym typem wnętrza – tradycyjnym, urządzonym w starym, wręcz pałacowym stylu. Nic bardziej mylnego. Współczesny dizajn pozwala nam dopasować kominek do każdego rodzaju pomieszczeń.

Wnętrza nowoczesne

Kominek pełni funkcję pieca ogrzewającego pomieszczenie lub nawet cały dom. Ale równie ważną jego funkcją, jest funkcja estetyczna. Kominki bardzo często są sytuowane w centralnym punkcie, będąc najważniejszą ozdobą wnętrza. Dlatego tak ważne jest wybranie odpowiednio wyglądającego wkładu kominkowego, który będzie doskonale współgrał z innymi elementami. Najbezpieczniej wybrać kominek minimalistyczny. Charakteryzuje się prostą i lekką konstrukcją. Dzięki swojej prostocie pasuje do każdego rodzaju wnętrz. Sprawdza się zwłaszcza w aranżacjach nowoczesnych, które wykorzystują proste, geometryczne kształty. Bardzo dobrze sprawdza się w takim przypadku kominek, który posiada trzy lub dwie szyby. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy podziwiać ogień z kilku stron.

Wnętrza nowoczesne charakteryzują się jak najmniejszą ilością elementów. Przesyt nie jest tu wskazany, niezależnie od tego, czy chodzi o kolory ścian, czy ilość dodatków. Często jednak minimalizm sprawia, że wnętrze wygląda pusto i chłodno. Ogień palący się w kominku pomoże wnętrzu uzyskać przytulną atmosferę. Barwa ognia wizualnie ożywi pomieszczenie. Jeśli zdecydujemy się na dominującą obecność bieli lub szarości, właśnie kominek posłuży za doskonały element kontrastowy, który od razu zwróci uwagę. Ale nie tylko ogień może być kolorystycznym akcentem w nowoczesnym wnętrzu. Można zdecydować się na przykład na obudowanie kominka płytami lub kaflami o określonej, żywej barwie. Dzięki temu po pierwsze – podkreślimy bryłę wkładu kominkowego, po drugie – wprowadzimy więcej koloru. Innym sposobem podkreślenia centralnej pozycji kominka w pomieszczeniu jest powieszenie nad nim ciekawego, pasującego do całości obrazu, który przyciągnie wzrok każdego, kto wejdzie do pokoju.

Oświetlenie gra bardzo ważną rolę w każdym wnętrzu. W tych nowoczesnych pełni funkcje nie tylko praktyczną, ale też ozdobną. Kominki posiadają swoje własne oświetlenie – jest to ogień, który pali się w ich wnętrzu. Pomysł, by dodatkowo oświetlić kominek wydaje się więc na pierwszy rzut oka niepotrzebną ekstrawagancją. Jednak warto rozważyć tę opcję, zwłaszcza, że można w ten sposób uzyskać bardzo oryginalny efekt. Oświetlenie punktu, w którym usytuowany jest kominek pozwala mu być ozdobą wnętrza nawet wtedy, kiedy nie pali się w nim ogień. Interesująco wygląda oświetlenie miejsca, w którym leżą zapasy drewna. Dzięki temu zabiegowi możemy uczynić z naszych zapasów do palenia w kominku dodatkową ozdobę.

Wnętrza klasyczne

Kominki doskonale sprawdzają się we wnętrzach, które dizajnem nawiązują do tradycji. Niezależnie od tego, czy wybierzemy styl angielski, rustykalny, czy romantyczny, wszystkie łączy ponadczasowość elementów, których używamy do aranżacji. Tego typu wnętrza są przede wszystkim przytulne, kojarzą się z rodzinnym ciepłem. Kominki w klasycznym wydaniu są zazwyczaj wbudowane w ścianę i posiadają tylko jedną szybę. Charakterystyczny jest także portal, najczęściej marmurowy, służący do zabudowy. Zdobienia i kolor portalu zależą od pozostałych elementów wnętrza – dobrze, jeśli jest dopasowany do całości.

Bardzo często w aranżacjach klasycznych wnętrz, kominek obudowuje się biblioteczką. Półki z książkami to doskonały sposób na dodatkową zabudowę i zagospodarowanie ściany, na której znajduje się kominek. Towarzystwo książek dodaje kominkowi eleganckiego rysu. W praktyce, łatwo możemy sięgnąć po ulubioną książkę i oddać się relaksującej lekturze w blasku tlącego się w kominku ognia. Chociaż już sama obecność kominka ociepla wnętrze, to ściany oraz meble w nawiązującym do klasyki pomieszczeniu często mają barwy ciepłe, wchodzące w żółcie lub beże. To dodatkowo czyni wnętrze przytulnym. Jeśli pokój kominkowy jest duży, można się pokusić o bardziej zdecydowane kolory, na przykład czerwienie, które doskonale komponują się z barwą ognia. Jest to jednak ryzykowne i warto wtedy odpowiednio dobrać dodatki, które nieco stonują żywą kolorystykę. Dla mniejszych wnętrz zastosowanie mocnych, ciemnych barw może być zbyt przytłaczające. Z resztą – specjaliści od doboru kolorów przestrzegają przed dużą ilością czerwieni, która może negatywnie wpływać na nastój przebywających we wnętrzu domowników.

Kominki pasują do różnego rodzaju wnętrz – zarówno tych klasycznych, jak i nowoczesnych. Dlatego też, niezależnie od naszych upodobań co do stylu aranżacji, nie musimy rezygnować z tego efektownego dodatku. Funkcja, jaką pełni kominek nie ogranicza się bowiem do ogrzewania pomieszczenia. Równie ważna jest funkcja estetyczna. Musimy jednak poświęcić czas ma przemyślenie, w jaki sposób zaadaptować kominek, by był ozdobą i nie odbiegał od innych elementów wystroju. Najlepiej wybrać najprostszy kominek, który możemy potem obudować zgodnie z naszymi preferencjami. Ważne jest, czy chcemy, by ogień był widoczny z kilku stron, czy też bardziej odpowiada nam wtopienie kominka w ścianę. Warto także przemyśleć kwestię oświetlenia bryły kominka, jeśli chcemy dodatkowo ją wyeksponować. Nie mniej ważne są kolory ścian. Kominek sprawdzi się zarówno w chłodnych, nowoczesnych pomieszczeniach, w których dominują biele, jak i w tych, gdzie zastosowane są barwy ciepłe.