Kominki kaflowe

Kominki kaflowe

Kominki kaflowe a piece z kafli ceramicznych

Tradycyjne piece kaflowe można dziś spotkać w starych budynkach, w których postanowiono zachować charakter minionych lat. Zwykle są to wysokie konstrukcje, wyposażone w żeliwne drzwiczki. Dziś buduje się nieco podobne do nich kominki kaflowe.

Piece z kafli ceramicznych

Kominki kaflowe HajdukTradycyjny piec kaflowy nie posiada wkładu kominkowego, a więc nagrzewa się cały – także jego obudowa. Piec rozgrzewają bardzo gorące spaliny powstałe w jego palenisku. Kafle ceramiczne nagrzewają się do wysokich temperatur, ponadto długo utrzymują ciepło. Z tego powodu, a także ze względów estetycznych, wiele osób decyduje się na pozostawienie pieca kaflowego w pomieszczeniu.

Pierwsze piece kaflowe spalały przede wszystkim drewno, choć z biegiem lat zaczęto palić w nich także węglem. Oczywiście wymagało to wielkiej ostrożności. Podłoga wokół pieca nie mogła być wykonana z materiałów łatwopalnych, należało także uważać podczas dokładania opału, bowiem żeliwne drzwiczki potrafiły nagrzewać się do czerwoności.

Piec kaflowy w tradycyjnej postaci budowany był z cegły szamotowej, którą z zewnątrz obkładano materiałem ceramicznym – kaflami. Oczywiście najważniejsze było palenisko zamykane wspomnianymi już, żeliwnymi drzwiczkami. Nowsze piece oraz dzisiejsze kominki kaflowe posiadają drzwiczki wyposażone w szybę.

Dzisiejsze kominki kaflowe

Kominki kaflowe, jakie buduje się obecnie wyposażone są we wkład kominkowy. W niektórych przypadkach mogą być także wyposażone w płaszcz wodny lub wymiennik ciepła, dzięki czemu mogą stać się głównym i jedynym źródłem ogrzewania i ciepłej wody w domu. Obudowa pieca kaflowego nie nagrzewa się do wysokich temperatur, zatem nie istnieje ryzyko poparzenia, co dla wielu osób jest zdecydowanie ważniejsze, aniżeli długie utrzymywanie ciepła po wygaśnięciu paleniska.

Ponadto nowoczesne kominki kaflowe są bezpieczne i czyste. Tradycyjny piec kaflowy powodował powstawanie pyłów, zwłaszcza podczas czyszczenia. Zdarzało się też tak, że dym wydostawał się do pomieszczenia. Kominki kaflowe z wysokiej jakości wkładem kominkowym są szczelne i nie przyczyniają się do zanieczyszczenia pomieszczeń, w których stoją.

Wykonanie kominka kaflowego warto zlecić firmie, która ma doświadczenie w wykonywaniu tego typu prac. Ogromnej precyzji wymaga nie tylko montaż wkładu kominkowego czy przewodów kominowych, ale również przyklejanie samych kafli. Mają stanowić ozdobę domu, zatem muszą być przyklejone równo. Oczywiście to klient decyduje, jakiego typu kafle chce zastosować w swoich wnętrzach.