Kominek z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym – warto czy nie?

Kominek jest bardzo efektowną ozdobą wnętrza, jednak funkcja estetyczna z pewnością nie jest jedyną pełnioną przez to urządzenie. Kominek buduje się także po to, by móc w dowolnej chwili dogrzać pomieszczenie, zaś kominek z płaszczem wodnym dodatkowo ogrzewa wodę użytkową.

Dom jednorodzinny a obiekty użytku publicznego

KominekKominki z płaszczem wodnym przedstawiane są jako idealne rozwiązania dla domów jednorodzinnych. Uważa się, że montaż takiego urządzenia w znacznie większym obiekcie nie będzie dobrą inwestycją, ale w domach prywatnych, zlokalizowanych na obrzeżach miast, gdzie nie ma możliwości korzystania z ogrzewania miejskiego, sprawdzają się świetnie.

Nie jest jednak prawdą twierdzenie, że kominek z płaszczem wodnym nie ma żadnych wad. Przede wszystkim jest to inwestycja znacznie bardziej kosztowna, niż budowa zwykłego kominka. Wybór konkretnego modelu również nie należy do łatwych.

Kominek tradycyjny a kominek z płaszczem wodnym

System ogrzewania należy wybrać już na etapie projektowania budynku. O ile w gotowym budynku późniejsza budowa tradycyjnego kominka nie powinna być mocno problematyczna, o tyle kominek z płaszczem wodnym wymaga już takich rozwiązań, które wymuszą spory remont, a co za tym idzie kolejne koszty.

Płaszcz wodny zbudowany jest z podwójnych ścianek, które otaczają komorę spalania. Stosuje się też płomieniówki, przez które przepływają spaliny, co zwiększa wymianę ciepła. Przestrzeń pomiędzy ściankami a płomieniówkami nie jest pusta – wypełnia ją woda. Woda ta ogrzewa się i może zasilać instalację c.o. albo c.w.u. Kominek z płaszczem wodnym dobrze wykorzystuje ciepło, podczas gdy w przypadku kominków tradycyjnych, ciepło trafia do pomieszczenia, ale jednocześnie znaczna jego ilość ucieka przez komin.

Wady i zalety kominków z płaszczem wodnym

Wydawać by się mogło, że kominek z płaszczem wodnym to rzeczywiście idealne rozwiązanie dla domków jednorodzinnych. Tymczasem ma ono zarówno zwolenników, jak i przeciwników. W kominku pali się drewnem, które jest łatwo dostępne i stosunkowo tanie, jednak nie może to być byle jakie drewno. Pamiętajmy przy tym, że drewno dość szybko się spala, dlatego długa nieobecność domowników w domu powoduje wygaśnięcie ognia, a tym samym wyziębienie pomieszczeń. Z tego powodu kominki łączy się często w jednej instalacji z dodatkowym kotłem grzewczym, a taki kocioł również kosztuje i zajmuje sporo miejsca. Taka instalacja musi być wykonana przez fachowca, gdyż tylko wówczas mamy pewność, że wszystko będzie działało tak, jak powinno i możliwe będzie oszczędzanie na kosztach ogrzewania.